Borås Idrottshistoriska Sällskap

BORÅSMEDALJEN 

 

Boråsmedaljen för årets främsta idrottsprestation har delats ut sedan 1938. Till och med 2007 ansvarade Föreningen för idrottens främjande för valet. Sedan denna förening avvecklats tog BIS över ansvaret från och med 2008. Under BIS ansvar har reglerna ändrats så att även ledare kan få medaljen.

 

Klicka för större bild

Följande har fått Boråsmedaljen:  

 

1938    Axel Cadier, brottning

1939    Sven Jonasson, fotboll

1940    Robert Tegstedt, friidrott

1941    Sixten Larsson, friidrott, och Karl-Erik Grahn, fotboll

1942    Kurt Pettersen, brottning, och Ingvar Haglund, friidrott

1943    Arvid Emanuelsson, fotboll

1944    Harry Snell, cykel

1945    Evert Linné, friidrott

1946    Nils ”Bagarn” Johansson, cykel

1947    Olle Johansson, simning

1948    Sven Davidsson, tennis, och Gösta Jakobsson, friidrott

1949    ingen utdelning

1950    Knut ”Kungen” Gadd, simning

1951    Stig Hjortsberg, handboll

1952    Lennart Samuelsson, fotboll, och Per-Olof Östrand, simning

1953    Ingemar Eliasson, badminton

1954    Ingemar Haraldsson, fotboll

1955    Jenny Karlsson, friidrott

1956    Sten Eriksson, friidrott

1957    Reino Börjesson, fotboll

1958    Maj Hjertberg, friidrott

1959    Hans Alsér, pingis

1960    Åke Andersson, bowling, och Ulla-Britt Wieslander, friidrott

1961    Christer Rosvall, ridsport

1962    Mats Svensson, simning

1963    Lena Kindberg, friidrott

1964    Kjell Jarlenius, handboll

1965    Ove Grahn, fotboll

1966    Börje Johansson, friidrott

1967    Lars Ljunggren, friidrott

1968    Barbro Hjertén, bowling

1969    Kent Larsson, skidor

1970    Meeri Bodelid, skidor

1971    Jeanette Pettersson, simning

1972    Leif Målberg, fotboll

1973    Per-Anders Lingman, skytte

1974    Göran Bengtsson, friidrott

1975    Marja-Lena Hutheniemi, cykel

1976    Birgitta Larsson, orientering

1977    Thomas Ahlström, fotboll

1978    Monika Karlsson, gång

1979    Leif Gustavsson, fotboll

1980    Anders Larsson och Anders Wilgotsson, rodd

1981    Lennart Larsson, orientering

1982    Anders Daun, backhoppning

1983    Thomas Ahlström, fotboll

1984    Carina Gustavsson, rodd

1985    Anna Svenjeby, fotboll

1986    Anders Haglund, golf  

1987    Anna Rosengren, simning

1988    Marita Skogum, orientering, och Monica Gunnarsson, gång

1989    Marita Skogum, orientering    

1990    Lars Adolfssson, judo

1991    ingen utdelning

1992    Mathias Fredriksson, skidor

1993    ingen utdelning

1995    Mattias Tichy, rodd

1996    Mattias Svensson, fotboll

1997    Christer Mattiasson, fotboll, och Mattias Blom, basket

1998    Peter Häggström, friidrott

1999    Peter Häggström, friidrott

2000    Anders Svensson, fotboll

2001    Cecilia Nilsson, friidrott, och Jonas Colting, triathlon

2002    ingen utdelning

2003    Lasse Nilsson, fotboll

2004    ingen utdelning

2005    ingen utdelning

2006    Anders Svensson, fotboll

2007    Jonas Colting, triathlon

2008    Johan Wiland, fotboll, och Victoria Carlerbäck, ridsport

2009    ingen utdelning

2010    Patrik Järbyn, utförsåkning

2011    Anna Alenäs, rullstolstennis

2012    Jörgen Lennartsson, fotboll

2013    ingen utdelning

2014    Klas Ingesson, fotboll (postumt)     

2015    Emma Fredh, rodd

Copyright © 2015 Borås Idrottshistoriska Sällskap, All Rights Reserved